Gå til hoved-indhold
Kort Nyt
Blandt de både, Reese Marin udstiller i år, vil den nye MAREX 360 Cabriolet Cruiser i den kongeblå Royal Blue uden tvivl vække opsigt. PR-foto

Reese Marin og Marex til Europas største flydende bådudstilling i Neustadt - regnen kom søndag

Når Yachtfestivalen i Neustadt slår dørene op fredag den 23. maj, er det ottende gang, at Reese Marin fra Aabenraa deltager med deres Marex-både. Med sig i år har de to stærke kort: en MAREX 360 Cabriolet Cruiser i den nye, iøjnefaldende farve Royal Blue og en 2025-model af MAREX 310 Sun Cruiser.

Af Troels Lykke |

– Vi glæder os hver gang til at komme til Neustadt. Det er blevet vores faste forårsudstilling, og for os fungerer den som en naturlig afløser for den legendariske Hanse Boot i Hamborg, hvor vi udstillede i mere end 40 år, fortæller Kasper Reese fra Reese Marin.

Et stærkt show og loyalt publikum

Yachtfestivalen i Neustadt er i dag Europas største flydende bådudstilling og tiltrækker tusindvis af bådejere, nysgerrige og branchefolk. Den løber fra fredag den 23. maj kl. 10.00 til søndag den 25. maj kl. 18.00, og ifølge Kasper Reese er det en helt særlig platform:

– Det er en udstilling med et engageret publikum. Vi møder både eksisterende kunder og nye ansigter, og vi har altid haft god succes med vores deltagelse. Det tætte format og de flotte både i vandet skaber de helt rigtige rammer.

Royal Blue tiltrækker blikket

Blandt de både, Reese Marin udstiller i år, vil den nye MAREX 360 Cabriolet Cruiser i den kongeblå Royal Blue uden tvivl vække opsigt.

– Det er en farve, der signalerer stil og eksklusivitet, og samtidig er den Cabriolet Cruiser en fantastisk familiebåd med høj komfort og smarte løsninger, siger Kasper Reese.

Den nye MAREX 310 Sun Cruiser i 2025-version vil også være til stede og demonstrere, hvordan Marex formår at kombinere funktionalitet og moderne design.

Reese Marin håber at se både kendte og nye kunder til festivalen:

– Vi står klar på broen hele weekenden og glæder os til at vise bådene frem og tage en snak med interesserede besøgende, afslutter Kasper Reese.

Lørdag fint vejr, men søndag åbnede himlen sig

Søndag aften fortæller Henrik Reese til motorbaadsnyt.dk at der var noget regn søndag, hvor kunderne blev væk.

– Vand fra oven og fra neden – en helt igennem flyende bådudstilling! Fredag bød på blandet vejr, lørdag var rigtig fin med gode og brugbare købesignaler, som nok vil ende med et Marex-salg. Søndag åbnede himlen sig hele dagen, og de besøgende kunne tælles på én hånd. Det er jo bagsiden ved flydende bådudstillinger, der kun løber over en enkelt weekend. Men vi er jo sejlere og har den rigtige beklædning klar til al slags vejr, siger Henrik Reese.

Motor
content-loader
content-loader
content-loader