Gå til hoved-indhold
Kort Nyt
- Jollen var nok ikke helt beregnet til fem mand og en hund, men det ved de nu, siger indsatsleder. Den kæntrede jolle blev efterladt i søen og skulle senere bjærges. Foto: Agger Redningsstation

Fem jægere og en hund fanget i synkende jolle – kunne ikke gå ud på grund af dynd

Fem voksne mænd og en hund kom lørdag morgen i problemer på Ove Sø mellem Hurup og Thisted, da deres (for lille) jolle tog vand ind og begyndte at synke. Jægerne kunne ikke gå over bord, fordi de risikerede at synke ned i dyndet under båden.

Af Troels Lykke |

En skvulp vand kom ind over rælingen, og kort efter stod mændene i en langsomt synkende jolle.

Omkring klokken 5.45 ringede de 112.

- De fortæller, at de står i båden, og at den synker. Under jollen er noget dynd, som de selv synker i, hvis de går ud af jollen, og der er langt til land, siger indsatsleder Jesper Madsen fra Nordjyllands Beredskab til TV2 Nord.

Beredskabet sendte både fra Thisted og Agger samt brandfolk fra Hurup.

Blev reddet af lokale

Inden redningsmandskabet nåede frem, havde personer på land set jægerne og fundet en robåd.

- Da jeg ankommer, ser jeg, at der er nogle, der har set mændene fra land og har fundet en båd med årer, som de er sejlet ud for at redde mændene i, siger Jesper Madsen.

De fem mænd og hunden slap uskadt fra episoden og blev efterfølgende tilset af beredskabet.

Ifølge indsatslederen havde mændene været på den årlige jagttur sammen i 20 år.

- Jollen var nok ikke helt beregnet til fem mand og en hund, men det ved de nu, siger han.

Den kæntrede jolle blev efterladt i søen og skulle senere bjærges.

Kilde. TV 2 Nord og Agger Redningsstation

Motor
content-loader
content-loader
content-loader