Sporty Celebrity – god til weekendture
En Celebrity Day-Cruiser er sporty og hurtig motorbåd, der egner sig bedst til kortere ture.
Der er altid masser af mennesker i Marselisborg Havn, når solen skinner. Især i maj måned hvor det gode vejr nydes ekstra meget ovenpå en lang, grå vinter.
Mange får en forfriskning på én af restauranterne og caféerne, andre har travlt med at gøre deres både klar til sommeren.
14 år – 400 timer
Jan Nielsen fra Hasselager er een af de glade bådejere, der har travlt med at pudse og klargøre sin båd – en sporty Celebrity Day-Cruiser.
Selvom den er fra 1994, har den ikke lagt mere end 400 timer bag sig på vandet. Og det kan ses, for den står flot – selvom forårsrengøringen stadig ikke er helt færdig.
Sjældent mærke
Der findes ikke mange andre motorbåde af denne type, forsikrer Jan Nielsen mig. Han har i hvert fald ikke set andre i de danske havne. Båden blev bygget i Canada, men er senere blevet udstyret med svensk grej. Jan købte den for seks år siden, hvor den erstattede en mindre motorbåd.
Stærk motor
Jan Nielsens Celebrity bærer det poetiske navn ’Havskum’, og selvom han selv betegner den som en lille motorbåd, kan den med sine 300 hk sagtens bestille noget, som han siger med et glimt i øjet. Med sin V8 5,7 motor kan den komme op på 90 km/t.
Komfortabel – for en weekend
Der er rimelig god plads til at tage sol i lædersæderne, og hvis pladsen alligevel bliver for trang, kan Jans kone også finde på at tage sol forrest på båden. Sovekabinen er ikke stor, men den er der. Og der er mulighed for at lave lidt mad. De bruger den til korte smutture med en overnatning eller to til for eksempel Thunø, Samsø og Ebeltoft.
God og afsides plads
Den rappe båd har sin faste plads et stykke væk fra det hektiske område med beværtningerne, og det passer Jan ganske udmærket. I området tæt ved Marselisborg Sejlklubs lokaler er der relativt fredelig, men stadig ikke mere end to minutters gang fra en is eller en fadøl.

